Företagsfrukost med Friskis och Svettis
Hur kan du öka trivseln och få friskare medarbetare samtidigt som du minskar kostnaderna för företaget? Det får du veta under Nässjö Näringslivs frukostmöte hos Friskis & Svettis, med arbetsmiljöexperten Milla Jonsson.

Genom att vara proaktiv och arbeta strategiskt med hälsofrågor kan du som ledare påverka både medarbetarnas välmående och företagets framgång. Under vårt frukostmöte hos Friskis & Svettis i Nässjö får du praktiska verktyg och exempel som du direkt kan använda i ditt arbete för att skapa en hållbar och produktiv arbetsmiljö.
Gäst och föredragshållare är Milla Jonsson, som är expert inom arbets- och arbetsmiljörätt. Milla är en uppskattad föreläsare och rådgivare för ledare, chefer och medarbetare. Det som utmärker Milla är att hon göra komplexa frågor enkla genom en tydlig pedagogik. Hon vill att fler ska upptäcka arbetsmiljöarbetet som en god investering – för både verksamhet som medarbetare.
Det här är några av frågorna som vi kommer att beröra:
- Hur påverkar psykisk ohälsa och stressrelaterade diagnoser både individen och företagets samlade prestation?
- Varför ses hälsoarbete ofta som en kostnad, när det i själva verket är en investering?
- Hur kan man med hjälp av systematiskt arbetsmiljöarbete förebygga olycksfall och stress, och hur kan man skapa en mer välmående arbetsplats med lägre sjukfrånvaro och högre trivsel?
Med anläggningar i Nässjö, Eksjö och Vetlanda är Friskis en gymaktör för hela höglandet. På Friskis tränar företag tillsammans för att skapa schysst teamkänsla och få in mer rörelse i vardagen. Här finns verktyg för att skapa en lönsam friskvårdssatsning som inkluderar alla medarbetare.
Program
Frukosten står uppdukad från kl. 07.30
Seminariet med Milla Jonsson startar kl. 8.00
Frukostmötet avslutas ca. 08.45
Varmt välkommen! Du anmäler dig genom formuläret nedan, vi vill gärna ha din anmälan senast fredagen den 16 maj.