Bästa arbetsplatserna skapas i Nässjö

2 min läsning Publicerad 25 april 2025

Två av Sveriges bästa arbetsplatser finns i Nässjö med omnejd. Vid torsdagens Great Place to Work-gala hamnade två av Nässjö Näringslivs intressentföretag – JSC it-partner och Work System – på topplistan över Sveriges bästa arbetsplatser.

  •  data-srcset

    JSC it-partner har en av Sveriges bästa arbetsplatser. Under torsdagen stod det klart att man tilldelats en sjunde plats på prestigefyllda listan Great Place to Work. Foto: JSC it-partner.

  •  data-srcset data-srcset

    Även Work System kvalade in på övre halvan av topplistan och knep plats 12 av 25 över Sveriges bästa arbetsplatser. Foto: Work System

  •  data-srcset data-srcset

    Placeringen baseras på medarbetarundersökningar och analyser av företagskulturen, där fokus ligger på trovärdighet, respekt, rättvisa, stolthet och kamratskap. Foto: JSC it-partner.

    +0
  • JSC it-partner har en av Sveriges bästa arbetsplatser. Under torsdagen stod det klart att man tilldelats en sjunde plats på prestigefyllda listan Great Place to Work. Foto: JSC it-partner.

Varje år utser Great Place to Work© Institute Sveriges 25 bästa arbetsplatser. Arbetsplatserna listas i tre kategorier: stora organisationer, medelstora organisationer och små organisationer. Certifieringen baseras på medarbetarundersökningar och analyser av företagskulturen, där fokus ligger på trovärdighet, respekt, rättvisa, stolthet och kamratskap.

Lokala topplaceringar

Både JSC it-partner och Work System hamnar högt upp på listan över små- och medelstora organisationer, 50-249 medarbetare. JSC it-partner på plats 7 och Work System på plats 12.

– Sex år i rad har vi varit med på Great Place To Works topplista över ”Sveriges Bästa Arbetsplatser”​ och 2017 fick vi även plats bland topp 50 av Europas Bästa Arbetsplatser. Därefter valde vi andra metoder för att mäta trivsel på vår arbetsplats, men nu när vi återgått till Great Place to Work hamnade vi på en sjunde plats. Det är väldigt roligt att kunna konstatera att våra medarbetare trivs så bra, säger vd PJ Olaison. 

Inför galan var även JSCs medarbetare Emma Friman nominerad till Årets Kulturbärare, som en av tre finalister.  

”Människorna bakom framgången”

Work System grundades 2009 i Forserum och har sedan dess vuxit till att bli en ledande aktör inom bilinredning och bilutrustning till servicebilar, med verksamhet både nationellt och internationellt.

– Vi är oerhört stolta över den här utmärkelsen, men ännu stoltare över människorna bakom framgången. Våra medarbetares dagliga insatser och engagemang är det som gör Work System till mer än bara en arbetsplats, säger företagets HR-chef Martina Strand.